Czysta jak kryształ, lazurowa woda, piaszczyste wybrzeża, soczysta roślinność i urokliwe pejzaże… Czy to nie brzmi kusząco? I to bardzo! Wydaje się niemal niewiarygodne, że opisujemy nie jakąś odległą, egzotyczną wyspę, lecz miejsce położone w centrum Polski, w Wielkopolsce. Ale jest pewien haczyk: mimo że „lazurowe jezioro” Osadnik Gajówka koło Turku zapewnia spektakularne widoki, jest to miejsce o skrajnym niebezpieczeństwie. Białe piaski tej „polskiej Maldivy” to w rzeczywistości popiół z nieczynnej już elektrowni, a „przejrzysta woda” ma właściwości zbliżone do środka wybielającego. Zanurzenie się w tej wodzie może mieć tragiczne skutki.
Osadnik Gajówka, znany lokalnie jako „Lazurowe Jezioro”, czyli “polskie Malediwy” to sztuczna nadrz wodna położona w gminie Przykona, blisko miejscowości Lasek i Psar oraz obok drogi krajowej nr 72. Jej powierzchnia wynosi 100 ha.
Ta nadrz powstała na terenie dawnego wyrobiska KWB Adamów. Została wypełniona wodą i obecnie pełni funkcję składowiska dla popiołów i żużli z Elektrowni Adamów, które są tam transportowane w postaci mokrej masy. Woda w nadrzi zachwyca intensywnym niebieskim kolorem. Ze względu na wysoki poziom alkaliczności wody (pH około 12) i niestabilne, błotniste brzegi, kąpiel i spacer wokół nadrzi są zabronione. Na północnym krańcu, przy miejscowej drodze, utworzono punkt widokowy (115 m n.p.m.), skąd roztacza się widok na całą nadrz. Grubość osadów popiołowych sięga około 40 metrów i mają one konsystencję utwardzonej skały.
Mimo zakazu spacerowania wzdłuż nadrzi i mimo że obszar jest ogrodzony, niektórzy ryzykują i przechadzają się po błotnistych brzegach, narażając się na niebezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie tego zakazu już dwukrotnie skutkowało interwencją straży pożarnej ratującą osoby uwięzione w błotnistym terenie.
Niżej, na wschód, u stóp hałdy, znajduje się zbiornik osadowy o powierzchni 8 ha, obecnie zastawiony rybami i cieszący się popularnością wśród wędkarzy. Jeszcze dalej na wschód położony jest Zbiornik Przykona.
Znane także jako „Lazurowe Jezioro”, Osadnik Gajówka usytuowany jest w województwie wielkopolskim, w gminie Przykona. To miejsce leży blisko granicy województwa łódzkiego, a największym miastem w pobliżu jest Turek. Uzdrowisko Uniejów, z licznymi hotelami i apartamentami, to kolejna atrakcja w okolicy. Możesz również rozważyć wizytę w Łodzi i z tamtego miejsca wyruszyć na wycieczkę nad Lazurowe Jezioro.
Zbiornik rozciąga się na około 100 hektarów, więc podczas pobytu można się tu nieco rozkoszować naturą i pozwolić sobie na spacer. Dojazd do jeziora jest wygodny dzięki asfaltowej drodze, nie ma potrzeby poruszania się po nieutwardzonych drogach.
Dla tych, którzy decydują się odwiedzić to miejsce, przygotowano punkt widokowy. Podążając samochodem od Psar, zbiornik ukazuje się po lewej stronie, natomiast po prawej stronie mieści się bezpłatny parking. Dla odwiedzających dostępny jest fragment „plaży” o długości około 500 metrów oraz możliwość spaceru wokół cypla.
Dystanse do Lazurowego Jeziora wynoszą: około 180 km z Warszawy (korzystając z autostrady A2, następnie przez Uniejów), 140 km z Poznania (A2 i zjazd w kierunku Turku) oraz 170 km z Wrocławia (przez Kalisz). Najbliżej jest jednak z Łodzi, zaledwie trochę ponad 70 km.
Nie, zdecydowanie nie jest to bezpieczne. Woda w tym miejscu ma silnie zasadowy charakter, co jest efektem obecności węglanu wapnia. Dlatego też kąpiele są tutaj zabronione. Ponadto, brzegi jeziora są bardzo niestabilne i mają tendencję do zapadania się. Mimo iż w gorące dni kuszące może być zanurzenie się w lazurowej wodzie, zdecydowanie zalecamy powstrzymanie się od tego pomysłu. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zachować odstęp kilku metrów od brzegu.
Owszem! To miejsce oferuje przepiękne widoki, które są rzadkością, zwłaszcza w tej części Europy. Osadnik Gajówka to idealne miejsce na sesje zdjęciowe – zbiornik jest niezwykle fotogeniczny, zwłaszcza w słoneczne dni. Niewielki wał ciągnący się wzdłuż brzegu daje doskonałą perspektywę do robienia zdjęć z nieco wyższego punktu. Ale słowa nie oddają pełni uroku tego miejsca – najlepiej przekonać się o tym na własne oczy, oglądając zdjęcia z tego miejsca!
Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.
Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/