Park Gródek w Jaworznie (Polskie Malediwy)

Godne polecenia są zwłaszcza dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznym turkusowym kolorze. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z dwoma zanurzonymi pogłębiarkami i łódką jest jednym z ciekawszych obiektów dla nurków (jest prywatna baza nurkowa). Wręcz przeciwnie, przez zalew Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę od strony wody.

Park Gródek w Jaworznie (Polskie Malediwy)

Park Gródek nazywany polskimi Malediwami

Park Gródek jest obecnie najbardziej znanym parkiem w Jaworznej. Lazurowa woda i kładka na zbiorniku wodnym Wydra to najczęściej fotografowane miejsca. Kolejne miejsce odzyskane z terenów poprzemysłowych nazywane jest przez odwiedzających park „polskimi Malediwami”. To idealne miejsce na spacer z całą rodziną

Arboretum Park Gródek w Jaworznie obejmuje wyrobiska dawnej kopalni Cementowni Szczakowa (eksploatowanej ok. 1880-1990) o powierzchni 58,54 ha. Mimo postindustrialnego pochodzenia jest to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Występuje tu mozaika naturalnych biotopów: ciepłolubne trawniki, łąki, biotopy skaliste, mokradła, zbiorniki wodne, lasy, dęby. Ukształtowanie terenu z licznymi punktami widokowymi czyni ten obszar niezwykle atrakcyjnym krajobrazowo.

Godne polecenia są zwłaszcza dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznym turkusowym kolorze. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z dwoma zanurzonymi pogłębiarkami i łódką jest jednym z ciekawszych obiektów dla nurków (jest prywatna baza nurkowa). Z drugiej strony przez zalew Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której spacerujesz po wodzie.

Duże plusy parku

Czego nie możesz zrobić?

Park Gródek w Polsce w 4k

Parkowanie w parku? 15 złotych

Na polskich Malediwach czekają na Ciebie dwa stosunkowo duże parkingi. Pierwsza zlokalizowana jest tuż za przystankiem PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe”, przy ulicy Jana III Sobieskiego. Drugi parking znajduje się tuż przy ul. Jaworowej, w pobliżu miejskiego cmentarza.

Jeśli mogę doradzić, wybierz drugi parking przy parku Gródek. Bo idąc w stronę Parku Gródek będziecie mieli okazję podziwiać skały.

Współrzędne GPS obu parkingów na polskich Malediwach:
50°14’01.5″N 19°18’45.0″E (první parkoviště)
50°14’06.6″N 19°18’11.4″E (druhé parkoviště)

Adres

Park Gródek
ul. Płetwonurków, Jaworzno
GPS: 50°13’34N, 19°19’0E

Park gródek w Jaworznie

Uwagi

3 thoughts on “Park Gródek

  1. Fascynujący post! Mam pytanie dotyczące Twojego procesu pisania. Ile czasu zazwyczaj poświęcasz na przygotowanie jednego wpisu? Czy masz jakieś konkretne strategie, które pomagają Ci utrzymać konsystencję i jakość treści?

  2. Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Ostatnie komentarze

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Polska Chorwacja? Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Polska Chorwacja? Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Polska Chorwacja? Znajdziesz go w mieście Jurków, około godziny jazdy samochodem od Krakowa. A ten basen nazywany jest Polską Chorwacją. Na terenie basenu znajdują się 3 plaże – Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie, nazywany polską Chorwacją, a zarazem nowymi polskimi Malediwami, był hitem lata 2023! Na krakowskie baseny przyjechały tysiące ludzi z sąsiednich krajów. Jezioro Zakrzówek, znane również jako Zalew Zakrzówek, ma powierzchnię około 30 hektarów i głębokość dochodzącą do 32 metrów. Otoczone jest stromymi klifami wapiennymi, które tworzą spektakularne widoki.

Jezioro turkusowe Konin

Jezioro turkusowe Konin

Zachwycający zielonkawo-niebieski odcień wody i nieskazitelnie biały piasek przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy Malediwów. Choć miejsce nazywane jest „polskimi Malediwami”, jezioro Turkusowe i Osadnik Gajówka skrywają tajemnice. Piękno tych miejsc jest mylące, gdyż są one w rzeczywistości bardzo niebezpieczne. Ostrzegamy i zachęcamy do bezpiecznego podziwiania ich uroków.

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Czysta jak kryształ, lazurowa woda, piaszczyste wybrzeża, soczysta roślinność i urokliwe pejzaże… Czy to nie brzmi kusząco? I to bardzo! Wydaje się niemal niewiarygodne, że opisujemy nie jakąś odległą, egzotyczną wyspę, lecz miejsce położone w centrum Polski, w Wielkopolsce. Ale jest pewien haczyk: mimo że „lazurowe jezioro” Osadnik Gajówka koło Turku zapewnia spektakularne widoki, jest to miejsce o skrajnym niebezpieczeństwie. Białe piaski tej „polskiej Maldivy” to w rzeczywistości popiół z nieczynnej już elektrowni, a „przejrzysta woda” ma właściwości zbliżone do środka wybielającego. Zanurzenie się w tej wodzie może mieć tragiczne skutki.

Leć na wakacje z Katowic

Wypróbuj super last minute wyjazd jutro i zaoszczędź.

Polskie Malediwy - Park Gródek

Ostatnie komentarze

Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/