Park Angielski - Polskie Malediwy

Strefa chilloutu, strefa dla mamy i dziecka, dla zakochanych czy strefa aktywnego wypoczynku to tylko niektóre z atrakcji najmłodszego parku w mieście – Anglický park. W każdej ze stref znajdują się elementy, które tworzą klimat danego zakątka parku. Znajdziesz tu szerokie ulice spacerowe.

Park Rekreacji Angielski

Strefa chilloutu, strefa dla mamy i dziecka, dla zakochanych czy strefa aktywnego wypoczynku to tylko niektóre z atrakcji najmłodszego parku w mieście – Anglický park. W każdej ze stref znajdują się elementy, które tworzą klimat danego zakątka parku. Znajdziesz tu szerokie ulice spacerowe.

English Park to 20-hektarowy teren rekreacyjno-parkowy z alejami i różnorodną, ​​kwitnącą, kolorową roślinnością. Park jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Na terenie parku powstały strefy tematyczne dedykowane różnym aktywnościom:

To miejsce oferuje wielką różnorodność botaniczną, znajdziesz wiele rodzajów roślin i drzew. Można tu podziwiać dziesiątki tysięcy roślin kwitnących w zależności od pory roku: drzewa, krzewy, byliny, trawy i kwiaty, łąki kwietne, lapidarium z ozdobnych głazów. Znajdziesz tu również budki dla ptaków, nietoperzy i owadów.

Dwie duże, białe, stylowe altany i ozdobne pergole dodają temu miejscu uroku i tworzą wyjątkowy, romantyczny kącik dla zakochanych.

Tutaj znajdziesz również bibliotekę na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. boisko do siatkówki plażowej, tenis stołowy i szachy. Park jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

W pobliżu parku dostępny jest utwardzony parking dla samochodów.

współrzędne GPS

GPS: 50.19220799224169, 19.273111826925263

Jak wejść do Parku?

Historia Jaworzna

Prawa miejskie Jaworzno otrzymało w 1901 roku. Jednak początki jego historii sięgają przełomu XII i XIII wieku. Najstarsze wzmianki o osadach: Jaworznie, Ciężkowicach, Byczynie i Długoszynie, będących dziś dzielnicami miasta, pochodzą z lat 1229 – 1243. Nieco później dotyczą Jeleniej (1303 r.), Szczakowa (2. poł. XIV w.), Dąbrowa (XVI w.).

Osady te rozwijały się niezależnie w ramach istniejącej od 1335 r. parafii jaworznickiej. Jego położenie miało ogromne znaczenie dla historii tego kraju. Historycznie związane z Małopolską Jaworzno leżało na granicy ówczesnego państwa polskiego w okresie staropolskim. Wzdłuż Czarnej Przemszy, na Wzgórzach Jeleniogórskich przebiegała granica, która trwała do 1918 roku. W okresie rozbiorów teren dzisiejszego Jaworzna graniczył od zachodu z Prusami, a od północy z Rosją. Miejsce spotkania sąsiednich ówczesnych miast: austriackiego Jaworzna, rosyjskiego Sosnowca i pruskich Mysłowic znane było w świecie jako Trójkąt Trzech Cesarzy.

Dzieje Jaworzna z okresu staropolskiego to dzieje wsi i chłopstwa. Duże znaczenie dla rozwoju wsi miało wydobywanie rud, istniejące od wczesnego średniowiecza, a później rozpoczęte w 1767 r. wydobywanie węgla kamiennego na terenie Szczakowej. Szczególnym bodźcem była budowa linii kolejowej Kraków-Mysłowice, która w 1950 roku przeszła na własność skarbu austriackiego i została nazwana Cesarsko-Królewską Uprzywilejowaną Koleją Północną Cesarza Ferdynanda.

Powstanie przemysłu zdecydowało o sprowadzeniu do Jaworzna osadników z Czech, Moraw, Austrii, Węgier i pobliskich Prus. Mieszkała tu również stosunkowo liczna społeczność żydowska. Wraz z rozwojem przemysłu i rzemiosła rosła liczba ludności. Współczesne miasto Jaworzno powstało w wyniku stopniowych reform administracyjnych kraju po 1945 r., podczas których miasta sąsiednie były systematycznie włączane do pierwotnego organizmu. Dziś Jaworzno jest jednym z największych pod względem powierzchni miast w Polsce i liczy prawie 100 000 mieszkańców.

Uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Polskie Malediwy - Park Gródek

Ostatnie komentarze

Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/