Jaworzno - Polskie Malediwy

Zielone serce centrum miasta. Na terenie KWK „Kościuszko” powstała miejska strefa rekreacji – wodny plac zabaw, tradycyjny plac zabaw dla dzieci, zacienione pergole z ławeczkami i dużo zieleni.

Jaworzno - Polskie Malediwy

Jaworzno to miasto położone w województwie śląskim w południowej Polsce.

Miastu Jaworzno możemy podziękować nie tylko za polskie Malediwy, ale za całokształt podejścia do natury i biznesu. Dzięki niemu opuszczony kamieniołom stał się jednym z najlepszych miejsc na wycieczkę nie tylko dla obywateli Polski, ale także Czech. Zamienili coś, co umierało, w miejsce z bogatą fauną i florą, a małe miasteczko w wakacyjny raj w środku Polski. Jaworzno miał pomysł, który doprowadził do perfekcji. Należy inspirować inne miasta i wsie. Kiedy przyjedziecie do Javořna, nie przejmujcie się, to co widzicie to nie elektrownia atomowa, ale zespół elektrowni cieplnych.

Jaworzno to najbardziej wysunięte na wschód miasto województwa śląskiego, położone na granicy z województwem małopolskim. Od ponad dziesięciu lat miasto podąża własną drogą. Hi-tech, ekologia, transport, zarządzanie energią. Jaworzno zostało nominowane do „Europejskiej Nagrody za Bezpieczeństwo Ruchu Miejskiego” przyznawanej przez Komisję Europejską. Miasto zostało nagrodzone za modernizację infrastruktury drogowej podnoszącą bezpieczeństwo, skuteczną realizację Wizji ZERO oraz wsparcie transportu publicznego.

Co koniecznie trzeba odwiedzić w mieście?

Oficjalna galeria zdjęć miasta

Zielone serce centrum miasta. Na terenie kopalni utworzono miejską strefę rekreacji, w skład której wchodzą: wodny plac zabaw, plac zabaw dla dzieci, zacienione pergole z ławkami i dużą ilością roślinności. Dodatkowo, aby pokazać młodszym pokoleniom, co znajdowało się w okolicy, zbudowano makietę kopalni „Jacek Rudolf”

Moja galeria zdjęć

Zdjęcia są robione w galerii handlowej Galena, jeśli wybieracie się na wycieczkę na Polskie Malediwy bez noclegu i macie dzieci, koniecznie zatrzymajcie się tutaj na bezpłatnym parkingu i przespacerujcie się po parku oraz odwiedźcie plac zabaw dla dzieci. Latem dzieci docenią park z fontannami.

Jaworzno wideo

Zakwaterowanie

Polskie Malediwy z dziećmi są idealne na dwa dni. Jeśli zatrzymasz się bezpośrednio w miejscowości Jaworzno, wszystko będziesz miał w ciągu kilku minut samochodem.

 

Adres

Urząd Miasta Jaworzno

ul. Grunwaldzka 33, 43-600 Jaworzno

Historia Jaworzna

Prawa miejskie Jaworzno otrzymało w 1901 roku. Jednak początki jego historii sięgają przełomu XII i XIII wieku. Najstarsze wzmianki o osadach: Jaworznie, Ciężkowicach, Byczynie i Długoszynie, będących dziś dzielnicami miasta, pochodzą z lat 1229 – 1243. Nieco później dotyczą Jeleniej (1303 r.), Szczakowa (2. poł. XIV w.), Dąbrowa (XVI w.).

Osady te rozwijały się niezależnie w ramach istniejącej od 1335 r. parafii jaworznickiej. Jego położenie miało ogromne znaczenie dla historii tego kraju. Historycznie związane z Małopolską Jaworzno leżało na granicy ówczesnego państwa polskiego w okresie staropolskim. Wzdłuż Czarnej Przemszy, na Wzgórzach Jeleniogórskich przebiegała granica, która trwała do 1918 roku. W okresie rozbiorów teren dzisiejszego Jaworzna graniczył od zachodu z Prusami, a od północy z Rosją. Miejsce spotkania sąsiednich ówczesnych miast: austriackiego Jaworzna, rosyjskiego Sosnowca i pruskich Mysłowic znane było w świecie jako Trójkąt Trzech Cesarzy.

Dzieje Jaworzna z okresu staropolskiego to dzieje wsi i chłopstwa. Duże znaczenie dla rozwoju wsi miało wydobywanie rud, istniejące od wczesnego średniowiecza, a później rozpoczęte w 1767 r. wydobywanie węgla kamiennego na terenie Szczakowej. Szczególnym bodźcem była budowa linii kolejowej Kraków-Mysłowice, która w 1950 roku przeszła na własność skarbu austriackiego i została nazwana Cesarsko-Królewską Uprzywilejowaną Koleją Północną Cesarza Ferdynanda.

Powstanie przemysłu zdecydowało o sprowadzeniu do Jaworzna osadników z Czech, Moraw, Austrii, Węgier i pobliskich Prus. Mieszkała tu również stosunkowo liczna społeczność żydowska. Wraz z rozwojem przemysłu i rzemiosła rosła liczba ludności. Współczesne miasto Jaworzno powstało w wyniku stopniowych reform administracyjnych kraju po 1945 r., podczas których miasta sąsiednie były systematycznie włączane do pierwotnego organizmu. Dziś Jaworzno jest jednym z największych pod względem powierzchni miast w Polsce i liczy prawie 100 000 mieszkańców.

Jaworzno

Uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Ostatnie komentarze

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Polska Chorwacja? Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Polska Chorwacja? Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Polska Chorwacja? Znajdziesz go w mieście Jurków, około godziny jazdy samochodem od Krakowa. A ten basen nazywany jest Polską Chorwacją. Na terenie basenu znajdują się 3 plaże – Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie, nazywany polską Chorwacją, a zarazem nowymi polskimi Malediwami, był hitem lata 2023! Na krakowskie baseny przyjechały tysiące ludzi z sąsiednich krajów. Jezioro Zakrzówek, znane również jako Zalew Zakrzówek, ma powierzchnię około 30 hektarów i głębokość dochodzącą do 32 metrów. Otoczone jest stromymi klifami wapiennymi, które tworzą spektakularne widoki.

Jezioro turkusowe Konin

Jezioro turkusowe Konin

Zachwycający zielonkawo-niebieski odcień wody i nieskazitelnie biały piasek przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy Malediwów. Choć miejsce nazywane jest „polskimi Malediwami”, jezioro Turkusowe i Osadnik Gajówka skrywają tajemnice. Piękno tych miejsc jest mylące, gdyż są one w rzeczywistości bardzo niebezpieczne. Ostrzegamy i zachęcamy do bezpiecznego podziwiania ich uroków.

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Czysta jak kryształ, lazurowa woda, piaszczyste wybrzeża, soczysta roślinność i urokliwe pejzaże… Czy to nie brzmi kusząco? I to bardzo! Wydaje się niemal niewiarygodne, że opisujemy nie jakąś odległą, egzotyczną wyspę, lecz miejsce położone w centrum Polski, w Wielkopolsce. Ale jest pewien haczyk: mimo że „lazurowe jezioro” Osadnik Gajówka koło Turku zapewnia spektakularne widoki, jest to miejsce o skrajnym niebezpieczeństwie. Białe piaski tej „polskiej Maldivy” to w rzeczywistości popiół z nieczynnej już elektrowni, a „przejrzysta woda” ma właściwości zbliżone do środka wybielającego. Zanurzenie się w tej wodzie może mieć tragiczne skutki.

Leć na wakacje z Katowic

Wypróbuj super last minute wyjazd jutro i zaoszczędź.

Polskie Malediwy - Park Gródek

Ostatnie komentarze

Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/