Jaworzno - Polskie Malediwy
Zielone serce centrum miasta. Na terenie KWK „Kościuszko” powstała miejska strefa rekreacji – wodny plac zabaw, tradycyjny plac zabaw dla dzieci, zacienione pergole z ławeczkami i dużo zieleni.

Jaworzno
Jaworzno to miasto położone w województwie śląskim w południowej Polsce. Oto kilka informacji o Jaworznie po polsku:
Jaworzno jest miastem o bogatej historii i zasobach naturalnych. Znajduje się w pobliżu górnictwa węgla kamiennego, co miało duży wpływ na rozwój miasta. Obecnie Jaworzno jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, a także posiada obszary zielone i rekreacyjne.
Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytki i miejsca historyczne. Można odwiedzić neogotycki kościół św. Pawła z 1873 roku, pałac w Jaworznie, który obecnie pełni funkcję ratusza, oraz zabytkowe zabudowania w centrum miasta.
Jaworzno jest również otoczone pięknymi terenami przyrodniczymi. W pobliżu miasta znajdują się lasy, parki i rezerwaty, w których można cieszyć się spacerami i rekreacją na świeżym powietrzu.
Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami Polski. Posiada dogodne połączenia drogowe i kolejowe, co ułatwia podróżowanie zarówno po kraju, jak i za granicę.
Jaworzno to także ośrodek kulturalny i sportowy. Można znaleźć tu teatry, galerie sztuki, a także różne obiekty sportowe, w tym stadiony piłkarskie i hale sportowe.
To tylko kilka informacji o Jaworznie. Miasto to ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom, którzy odwiedzają to piękne miejsce.
Jaworzno wideo
Adres
Urząd Miasta Jaworzno
ul. Grunwaldzka 33, 43-600 Jaworzno
Historia Jaworzna
Prawa miejskie Jaworzno otrzymało w 1901 roku. Jednak początki jego historii sięgają przełomu XII i XIII wieku. Najstarsze wzmianki o osadach: Jaworznie, Ciężkowicach, Byczynie i Długoszynie, będących dziś dzielnicami miasta, pochodzą z lat 1229 – 1243. Nieco później dotyczą Jeleniej (1303 r.), Szczakowa (2. poł. XIV w.), Dąbrowa (XVI w.).
Osady te rozwijały się niezależnie w ramach istniejącej od 1335 r. parafii jaworznickiej. Jego położenie miało ogromne znaczenie dla historii tego kraju. Historycznie związane z Małopolską Jaworzno leżało na granicy ówczesnego państwa polskiego w okresie staropolskim. Wzdłuż Czarnej Przemszy, na Wzgórzach Jeleniogórskich przebiegała granica, która trwała do 1918 roku. W okresie rozbiorów teren dzisiejszego Jaworzna graniczył od zachodu z Prusami, a od północy z Rosją. Miejsce spotkania sąsiednich ówczesnych miast: austriackiego Jaworzna, rosyjskiego Sosnowca i pruskich Mysłowic znane było w świecie jako Trójkąt Trzech Cesarzy.
Dzieje Jaworzna z okresu staropolskiego to dzieje wsi i chłopstwa. Duże znaczenie dla rozwoju wsi miało wydobywanie rud, istniejące od wczesnego średniowiecza, a później rozpoczęte w 1767 r. wydobywanie węgla kamiennego na terenie Szczakowej. Szczególnym bodźcem była budowa linii kolejowej Kraków-Mysłowice, która w 1950 roku przeszła na własność skarbu austriackiego i została nazwana Cesarsko-Królewską Uprzywilejowaną Koleją Północną Cesarza Ferdynanda.
Powstanie przemysłu zdecydowało o sprowadzeniu do Jaworzna osadników z Czech, Moraw, Austrii, Węgier i pobliskich Prus. Mieszkała tu również stosunkowo liczna społeczność żydowska. Wraz z rozwojem przemysłu i rzemiosła rosła liczba ludności. Współczesne miasto Jaworzno powstało w wyniku stopniowych reform administracyjnych kraju po 1945 r., podczas których miasta sąsiednie były systematycznie włączane do pierwotnego organizmu. Dziś Jaworzno jest jednym z największych pod względem powierzchni miast w Polsce i liczy prawie 100 000 mieszkańców.
Uwagi
Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.
Czego nie przegapić?
W parku jest kilka szlaków turystycznych, są opcje dla rowerzystów i rolkarzy. Bardzo urokliwe są spacery po górnej części skał.

Park Podleze
Altany z ławeczkami, place zabaw czy miejsca do jazdy na rolkach. Możliwość spaceru z pupilem po specjalnie zaprojektowanym, ogrodzonym wybiegu z przeszkodami.

Geosfera
Centrum Edukacji Geologicznej i Ekologicznej – czyli GEOsfera. Znajdą tu Państwo place zabaw dla dzieci, platformę widokową, salę multimedialną czy amfiteatr.

Park Angielski
Strefa chilloutu, strefa dla mamy i dziecka, dla zakochanych czy strefa aktywnego wypoczynku to tylko niektóre z atrakcji najmłodszego parku w mieście – Anglický park. W każdej ze stref znajdują się elementy, które tworzą klimat danego zakątka parku. Znajdziesz tu szerokie ulice spacerowe.

Park Gródek
Godne polecenia są zwłaszcza dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznym turkusowym kolorze. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z dwoma zanurzonymi pogłębiarkami i łódką jest jednym z ciekawszych obiektów dla nurków (jest prywatna baza nurkowa). Wręcz przeciwnie, przez zalew Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę od strony wody.

Jaworzno
Zielone serce centrum miasta. Na terenie KWK „Kościuszko” powstała miejska strefa rekreacji – wodny plac zabaw, tradycyjny plac zabaw dla dzieci, zacienione pergole z ławeczkami i dużo zieleni.
Zakwaterowanie przez Booking.com
Leć na wakacje z Katowic
Wypróbuj super last minute wyjazd jutro i zaoszczędź.