Geosfera - park dinozaurów - Polskie Malediwy

Centrum Edukacji Geologicznej i Ekologicznej – czyli GEOsfera. Znajdą tu Państwo place zabaw dla dzieci, platformę widokową, salę multimedialną czy amfiteatr.

Geosfera - park dinozaurów - Polskie Malediwy

Geosfera – Centrum Edukacji Geologicznej i Ekologicznej. Znajdą tu Państwo place zabaw dla dzieci, platformę widokową, salę multimedialną czy amfiteatr.

Park jest dla mnie trochę zaniedbany, ale ma piękny plac zabaw i jest to mniejszy park dinozaurów. A jeśli Twoje dzieci lubią geologię, to wygrałeś 😀

Galeria zdjęć parku

Więcej o parku

Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Geologicznej GEOSfera w Jaworznie zlokalizowany jest w niecce dawnego kamieniołomu wapienia Sadowa Góra. Podczas wydobywania wapienia odkryto warstwy skał zawierające liczne szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb, a nawet kości prehistorycznego gada Nothosaurus sprzed 230 mln lat.

Dlatego jednym z głównych celów działalności Ośrodka jest edukacja ekologiczna oparta na zdobywaniu wiedzy, doświadczenia i kształtowaniu prawidłowych zachowań ekologicznych. Ośrodek posiada zaplecze do organizacji imprez artystycznych i rekreacyjnych (sala multimedialna, amfiteatr, grill i plac zabaw dla dzieci).

Wstęp do Geosfery jest bezpłatny. Cały teren jest oświetlony, dzięki czemu można go zwiedzać o każdej porze, nawet w nocy.

Dojazd do Centrum możliwy jest komunikacją miejską (PKM Jaworzno – linia 304 – przystanek „GEOsfera” – autobus przystosowany dla osób niepełnosprawnych), w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe umożliwiające dojazd własnym środkiem transportu.

Toaleta dla osób na wózkach inwalidzkich znajduje się w budynku OEEG GEOsfera.

W centrum znajdują się plansze z opisami roślin w alfabecie Braille’a.

W piaskownicy możesz natknąć się na szkielet dinozaura.

Okresy geologiczne z etykietami

Mapa parku Geosfery

Spacer po parku zajmuje około półtorej godziny, jeśli tak jak my spędzicie kolejną godzinę na placu zabaw dla dzieci, to dwie i pół godziny 🙂 Geosféra położona jest ok. 3 km od centrum Jaworzna i jest idealnym miejscem do zwiedzania dojechać do niego samochodem. W pobliżu parku są dwa parkingi, Google twierdzi, że są płatne, ale nikt nie pobierał opłaty, a maszyna była zakryta.

Na terenie parku są oczywiście toalety, można je znaleźć w pobliżu placu zabaw

Adres parkingu:

Kontakt:

adres: ul. Św. Wojciecha 100, 43-600 Jaworzno

GPS: 50.226903746201614, 19.271915340419728

tel. 518 302 011

Co jeszcze musisz odwiedzić?

Uwagi

One thought on “Geosfera – park dinozaurów

  1. To wspaniale, że istnieje miejsce, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą uczyć się więcej o ekologii i geologii, jednocześnie bawiąc się i odpoczywając. Mam nadzieję, że spotkam tam również ślimaki afrykańskie, których jestem wielkim fanem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Ostatnie komentarze

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek – baseny Kraków

Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie, nazywany polską Chorwacją, a zarazem nowymi polskimi Malediwami, był hitem lata 2023! Na krakowskie baseny przyjechały tysiące ludzi z sąsiednich krajów. Jezioro Zakrzówek, znane również jako Zalew Zakrzówek, ma powierzchnię około 30 hektarów i głębokość dochodzącą do 32 metrów. Otoczone jest stromymi klifami wapiennymi, które tworzą spektakularne widoki.

Jezioro turkusowe Konin

Jezioro turkusowe Konin

Zachwycający zielonkawo-niebieski odcień wody i nieskazitelnie biały piasek przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy Malediwów. Choć miejsce nazywane jest „polskimi Malediwami”, jezioro Turkusowe i Osadnik Gajówka skrywają tajemnice. Piękno tych miejsc jest mylące, gdyż są one w rzeczywistości bardzo niebezpieczne. Ostrzegamy i zachęcamy do bezpiecznego podziwiania ich uroków.

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro

Czysta jak kryształ, lazurowa woda, piaszczyste wybrzeża, soczysta roślinność i urokliwe pejzaże… Czy to nie brzmi kusząco? I to bardzo! Wydaje się niemal niewiarygodne, że opisujemy nie jakąś odległą, egzotyczną wyspę, lecz miejsce położone w centrum Polski, w Wielkopolsce. Ale jest pewien haczyk: mimo że „lazurowe jezioro” Osadnik Gajówka koło Turku zapewnia spektakularne widoki, jest to miejsce o skrajnym niebezpieczeństwie. Białe piaski tej „polskiej Maldivy” to w rzeczywistości popiół z nieczynnej już elektrowni, a „przejrzysta woda” ma właściwości zbliżone do środka wybielającego. Zanurzenie się w tej wodzie może mieć tragiczne skutki.

Leć na wakacje z Katowic

Wypróbuj super last minute wyjazd jutro i zaoszczędź.

Polskie Malediwy - Park Gródek

Ostatnie komentarze

Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/