Jezioro turkusowe Konin - Polskie Malediwy

Zachwycający zielonkawo-niebieski odcień wody i nieskazitelnie biały piasek przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy Malediwów. Choć miejsce nazywane jest „polskimi Malediwami”, jezioro Turkusowe i Osadnik Gajówka skrywają tajemnice. Piękno tych miejsc jest mylące, gdyż są one w rzeczywistości bardzo niebezpieczne. Ostrzegamy i zachęcamy do bezpiecznego podziwiania ich uroków.

Jezioro turkusowe Konin - Polskie Malediwy

Zachwycający zielonkawo-niebieski odcień wody i nieskazitelnie biały piasek przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy Malediwów. Choć miejsce nazywane jest „polskimi Malediwami„, jezioro Turkusowe i Osadnik Gajówka skrywają tajemnice. Piękno tych miejsc jest mylące, gdyż są one w rzeczywistości bardzo niebezpieczne. Ostrzegamy i zachęcamy do bezpiecznego podziwiania ich uroków.

Ostrzeżenie przed kąpielą w lazurowych zbiornikach województwa wielkopolskiego

Chociaż jezioro Turkusowe w Koninie i Osadnik Gajówka w okolicach Turka wizualnie przyciągają swym niezwykłym urokiem, stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Te zjawiskowe, lazurowe akweny kryją w sobie tajemnice, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla niewiedzących turystów.

Nieświadomość prowadzi do tragedii

Mimo wyraźnych zakazów i ostrzeżeń, każdego lata pojawiają się śmiałkowie, którym marzy się kąpiel w tych turkusowych wodach. Niestety, konsekwencje takich decyzji mogą być tragiczne, jak podkreśla Maciej Łęczycki, rzecznik Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin. Toksyczny skład wody tych zbiorników może prowadzić do poważnych alergii, podrażnień, a nawet poparzeń.

Historia tych miejsc

Oba te zbiorniki mają poprzemysłowe pochodzenie, będąc pozostałościami po kopalniach węgla brunatnego. Jezioro Turkusowe powstało w wyniku zalania wyrobiska w latach 70. XX w. i przez lata było miejscem odprowadzania odpadów z elektrowni, które nadały wodzie charakterystyczny kolor. Osadnik Gajówka to składowisko popiołów i żużli, które stanowi poważne zagrożenie z powodu niestabilnych i grząskich brzegów.

Dojazd i mapa

Ważne ostrzeżenie

Spacerowanie wokół tych zbiorników jest zabronione, a próby wejścia na ich teren mogą prowadzić do tragicznych wypadków. Straż pożarna musiała interweniować wielokrotnie, aby ratować osoby uwięzione w grząskim terenie, co jest dowodem na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą niewłaściwe zachowanie w tych miejscach.

Dodatkowo, odwiedzający te tereny powinni pamiętać, że oba zbiorniki znajdują się na terenach elektrowni, są ogrodzone i chronione. Wstęp na te obszary jest zabroniony, a złamanie tego zakazu może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, włączając w to karę pozbawienia wolności.

Podsumowując, choć urok tych zbiorników jest niezaprzeczalny, odwiedzający powinni zachować ostrożność i przestrzegać wszelkich ostrzeżeń oraz zakazów. Bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem.

Domki i noclegi Konin

 

YouTube 4k

Jezioro turkusowe Konin

Uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przed dodaniem pytania sprawdź, czy nie padła już odpowiedź w dyskusji, dzięki.

Další tipy na výlet

Nejnovější komentáře

Czego nie przegapić?

W parku jest kilka szlaków turystycznych, są opcje dla rowerzystów i rolkarzy. Bardzo urokliwe są spacery po górnej części skał.

Park Podleze

Park Podleze

Altany z ławeczkami, place zabaw czy miejsca do jazdy na rolkach. Możliwość spaceru z pupilem po specjalnie zaprojektowanym, ogrodzonym wybiegu z przeszkodami.

Geosfera

Geosfera

Centrum Edukacji Geologicznej i Ekologicznej – czyli GEOsfera. Znajdą tu Państwo place zabaw dla dzieci, platformę widokową, salę multimedialną czy amfiteatr.

Park Angielski

Park Angielski

Strefa chilloutu, strefa dla mamy i dziecka, dla zakochanych czy strefa aktywnego wypoczynku to tylko niektóre z atrakcji najmłodszego parku w mieście – Anglický park. W każdej ze stref znajdują się elementy, które tworzą klimat danego zakątka parku. Znajdziesz tu szerokie ulice spacerowe.

Park Gródek

Park Gródek

Godne polecenia są zwłaszcza dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznym turkusowym kolorze. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z dwoma zanurzonymi pogłębiarkami i łódką jest jednym z ciekawszych obiektów dla nurków (jest prywatna baza nurkowa). Wręcz przeciwnie, przez zalew Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę od strony wody.

Jaworzno

Jaworzno

Zielone serce centrum miasta. Na terenie KWK „Kościuszko” powstała miejska strefa rekreacji – wodny plac zabaw, tradycyjny plac zabaw dla dzieci, zacienione pergole z ławeczkami i dużo zieleni.

Leć na wakacje z Katowic

Wypróbuj super last minute wyjazd jutro i zaoszczędź.

Polskie Malediwy - Park Gródek

Ostatnie komentarze

Polskie Malediwy (Polské maledivy) Oficjalna strona miasta Jaworzno: https://www.jaworzno.pl/